Andrea Mandausová: Nenechte se limitovat strachem a jděte si za svým

20. květen 2021

Andrea je podnikatelka, která pracuje jako asistentka na ředitelství M&M reality v Plzni. Kromě toho je pravou rukou Martiny Toušové Stupkové (oblastní ředitelky a zakladatelky tohoto projektu). Jak vypadá její náplň práce po osmi letech v podnikání a jaké to je pracovat na více frontách a přesto mít dostatek volného času?

Andrea Mandausová: Nenechte se limitovat strachem a jděte si za svýmAndrea Mandausová: Nenechte se limitovat strachem a jděte si za svým

Málokdo si uvědomuje, že práce asistentky nespočívá jen ve zvedání telefonů. Co vše obsahuje náplň tvé práce?

V dnešní době již stereotypní představa asistentky jakožto „callcentra a kávovaru” v jednom nefunguje. Dnešní doba jde rychle dopředu a správný back office, byť v podobě asistentky je velmi důležitý. Je to dáno nejen tím, že jsem asistentka v realitní kanceláři, ale zároveň asistentka Martiny, se kterou řešíme i další projekty viz tento. Proto je moje náplň práce velmi různorodá a ve finále obsahuje alespoň z části mnoho dalších oborů – účetnictví, informatika, marketing, organizace akcí a podobně. Ale asi gró mé práce je za prvé „být o krok napřed” a zadruhé „pokud má problém řešení, není to problém”. Snažím se prostě být pro tým v naší kanceláři nejen oporou, ale i jak se u nás s oblibou říká „srdcem pobočky” a vlévat do lidí kolem sebe tu správnou energii. 

666.jpg

Jak bys popsala svůj běžný den?

Každé ráno začínám na své domovské pobočce, kde se cítím i nejlépe a kde mám své zázemí. Nejprve mířím do kuchyňky, kde si udělám kafe a prohodím kus řeči s kolegy. Od této chvíle je každý den něčím jiný. Některé body mám na seznamu každý den, jiné aktivity mám naplánované na určité dny v týdnu nebo v měsíci a přes to nejede vlak. V průběhu dne se věnuji, čemu je zrovna potřeba – přivítání nového kolegy, pomoci s přípravou katalogů na nemovitosti, plánování aktivit s Martinou, komunikaci a případně další agendě.

Čeho si na své práci, potažmo na podnikání nejvíc vážíš?

Podstatný aspekt, kterého si na této práci vážím a který mi vyhovuje, je, že člověk opravdu nemá šanci zakrnět. Nerada něco dělám stereotypně po delší dobu. Zde je vždy nějaký nový podnět, inspirace nebo návrh, který se dá zpracovat či rozvinout. Přestože pracuji v realitní branži, škála odvětví, ve kterých se v rámci této práce můžu vzdělat, zdokonalit a posunout, je téměř nekonečná. Pokud k tomu přičtu ještě spolupráci s Martinou na jejích projektech, vážím možnosti seberozvoje a práce na sobě samé.

Kromě toho si vážím časové flexibility a firemních bonusů, jako je třeba i dovolená. Rovněž si vážím svého pracovního kolektivu, který v mnohých případech je spíše už rodinného a přátelského rázu.

Co bys naopak na své práci třeba změnila?

Každá práce má své klady i zápory, je tomu tak samozřejmě i v podnikání. Vždy se něco najde, ovšem pokud si to dokážete nějakým způsobem zkorigovat, ze všeho se dá vyjít s uspokojivým pocitem dobře odvedené práce. 

V realitní branži se pohybuješ dlouho. Nelákalo tě někdy stát se realitní makléřkou?

Párkrát jsem se sebe ptala, jestli bych to nezkusila, ale prozatím jsem v sobě nebyla schopna překonat studenou fázi obchodu. A musím říct, že se nejedná o jednoduchou práci, jak si někteří lidé možná myslí. Jde o velmi specifický obor, kde už dávno zkušenost typu „prodal jsem si garáž, takže jsem makléř” opravdu nestačí. Pokud chcete být opravdu profesionálem na úrovni, je zapotřebí nejen spousta znalostí, sebevzdělávání, ale hlavně praxe. Byť jsem za své působení byla u průběhu spousty obchodů, práce realitního makléře mě neláká. A to už bychom byli v jedné domácnosti makléři dva. (smích)

Zvládáš skloubit svou práci s volným časem? Čemu se ve volném čase věnuješ?

Zčásti je má práce jedním z mých koníčků. Jelikož mohu využít flexibility své práce, není problém se vždy domluvit, když potřebuji více volného času nebo zařídit něco během pracovní doby. 

Ve volném čase dělám asi to co většina – ráda zkouknu dobrý film, přečtu si dobrou detektivku se svým kocourem Bedříškem na klíně, který na mně sedí i během psaní tohoto rozhovoru. (úsměv) Občas zabrousím na počítač si něco zahrát, poslechnu svoji oblíbenou muziku nebo si s přítelem zahraji deskové hry. I díky němu do toho pronikám mnohem hlouběji a mohu se tak i vrátit ke svému koníčku z dřívějška, kdy jsem hrozně ráda malovala. Nyní tedy trénuji svoji kreativitu na figurkách z těchto her. Ráda zkouším i nové věci, a tak se zapojuji i do zájmů svého okolí.

2134555.jpg

Jak dlouho už pracuješ s Martinou? Jak ses k tomu vlastně dostala?

S Martinou spolupracuji již osmým rokem. Dostala jsem se k tomu tehdy úplně klasicky. Potřebovala jsem změnit zaměstnání, už mě nebavilo dělat dvanáctky na krátký a dlouhý týden v obchodním centru, tak jsem rozeslala životopis a jeden z nich mířil k Martině. 

K Martině máš ze všech jejích kolegů nejblíž. Co o ní můžeš po těch letech spolupráce říct?

Martina ušla dlouhou cestu, usilovně na sobě pracovala. Určitě na mě působila jinak před osmi lety než nyní, kdy můžu říct, že mě bere nejen jako svoji asistentku, ale i jako kamarádku. Vždycky věděla, co chce, měla cíl a šla si za ním. Po těch osmi letech je vidět, jak využívá své nabyté zkušenosti. Je to sebevědomá žena, vyškolená životem a pro podobně naladěné lidi je velmi inspirující. Je velmi lidská, všímavá a předvídavá a s danými informacemi dokáže dál pracovat.

Jako její pravá ruka víš o všech jejích projektech jako první. Probíráte spolu nové projekty a nápady nebo si to nechává pro sebe?

O většině projektech, si troufám říct, vím určitě první. Když ji něco napadne, ihned volá a zpravidla začíná hovor větou „hele, napadlo mě…” nebo „mohla by ses podívat na to, jak...”, případně „co myslíš, kdybychom...?” Takže ano, určitě spolu nové projekty probíráme a jelikož je Martina povahou „aktivátor”, shromažďuje nápady, já je technicky zpracuji, a poté spolu doplňujeme.

Vyhovuje vám společná práce? 

Naše spolupráce, jak se říká, prošla zkouškou ohněm. Hlavně v počátcích bylo hodně třecích ploch. Avšak postupem času jsme se obě ustálily a naladily na stejnou notu. Teď už víme, co jedna od druhé může chtít a očekávat. Prospěl k tomu náš osobní vývoj, okolnosti, hodně společně stráveného času i vysvětlování a nastavování. Spojily jsme naše silné stránky, což vedlo k nynějšímu souznění a umožnilo společné budování vizí a práci na projektech.

Co bys vzkázala lidem, kteří uvažují o vstupu do světa podnikání?

Nenechte se limitovat strachem, názorem okolí či selháním jiných. Vždy je to jen o vás a o vaší vnitřní motivaci. Prostě do toho vleťte a jděte si za svým snem.

123.jpg

Sledujte nás